Aurora_cz  Bylo nebylo, rozhodlo se jeden den, že bude založena organizace jménem Aurora. Jelikož na naši milované fakultě však existuje již organizací několik (Studentská unie, EPS Young Minds, Tralalala), tak z toho založení nakonec sešlo z čistě praktických důvodů. Mnohem jednodušší se totiž zdálo zahrnout Auroru a celou její myšlenku pod nějakou již existující organizaci.

  Aurora_cz se tedy nakonec zrodila pod křídly EPS Young Minds jako projekt. A co to ta Aurora_cz tedy je? Ne... nemá to žádnou spojitost s ruskou historickou válečnou lodí kotvící v Petrohradě. A ne... nemá to ani žádnou spojitost s tou zpěvačkou... Inspirací pro tento název byla právě polární záře (jižní záře – aurora australis, severní záře – aurora borealis).

  A proč? Jistě víte jak polární záře vzniká a pokud ne, tak se to právě dozvíte. Polární záře se objevují nejčastěji ve výšce 80 až 130 kilometrů nad zemským povrchem. Magnetické pole Země vtáhne nabité částice z vesmíru do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu a dochází k uvolňování energie ve formě světla. Celý projekt Aurora_cz by měl sloužit k rozšíření znalostí o ionizujícícím záření mezi laickou veřejnost a kosmické záření je skvělým příkladem přírodního ionizujícího záření, se kterým se setkáváme každým dnem.

  Jak již bylo řečeno projekt by měl sloužit k rozšíření znalostí o ionizujícícím záření mezi laickou veřejnost. Jakým způsobem? Dobrá otázka. Každý má snad rád například komiksy. Chceme tedy tvořit komiksy, které budou popisovat různé situace ze života, které souvisí s ionizujícím zářením. Jednou z hlavních cílových skupin by měli být pacienti trpící rakovinou, jelikož jedna z hlavních metod léčby rakoviny je právě radioterapie a tedy použití ionizujícího záření ke zničení rakovinných buněk.

  V rámci propagace fakulty jsme také 16. srpna uspořádali první Dozimetrickou noc. Kapacita 20 středoškolských studentů se brzy po vyhlášení akce na Facebooku zaplnila. Akce spočívala v přednáškách, které jednoduchým způsobem měli vysvětlit jak funguje ionizující záření  a jaký je jeho vliv na lidské tělo. V přednáškách byly zahrnuty odborné komentáře k seriálu HBO Černobyl. Po přednáškách se povečeřelo a dále jsme se pokusili pobavit studenty nějakými experimenty na chodbách fakulty. Nakonec proběhlo zpívání, ne jen jaderňáckých písní, a přespáni na fakultě.


  Přílohy

  • Připravili jsme pro Vás brožurku s názvem "Co se děje v těle při rakovině?", kterou si můžete stáhnout zde.

  Prague EPS Young Minds

  Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, ČVUT v Praze
  Břehová 7, 
  119 15 Praha 1 - Staré město

  info@youngminds.cz

   

        

  Vyhledávání